Türkiyenin yerli ve milli görüş haber sitesi

Son güncellemeden sonra iPhone 6 performansı %40 düştü!

Son zamanlarda keşfedilen Meltdown ve Specter adlı açıkların yama süreci devam ediyor. Son olarak Apple cihazlarını bu açıklardan koruyabilmek için bir güncelleme yayınlamıştı. Bu güncellemenin ilk etapta Safari performansını çok düşük oranlarda olumsuz etkilediği bizzat Apple tarafından açıklanmıştı. Ancak görünüşe göre durum yalnızca bununla sınırlı değil.

Halihazırda eski iPhone’ları yavaşlattığı gerekçesiyle mahkemelerde uğraşmaya devam eden Apple ile ilgili yeni bir iddia ortaya atıldı.

iOS 11.2.2 güncellemesi çıktı

iOS 11.2.2 güncellemesi Safari’yi biraz yavaşlattı!

iPhone 6 performansı %40 düştü!

Son raporlara göre iPhone 6’nın Apple A8’i, iOS 11.1.2’den 11.2.2’ye geçtikten sonra CPU performansı % 40 civarında performans kaybetti. Test Hollandalı girişimci Melvin Mughal tarafından yapıldı ve telefonda güncelleme öncesinde ve sonrasında şu benchmark sonuçları alındı.


Spectre güncellemesi öncesi Spectre güncellemesi sonrası Performans değişimi
iPhone iPhone 6
iOS versiyon iOS 11.1.2 iOS 11.2.2
Single-Core skor 1561 924 -41%
Multi-Core skor 2665 1616 -39%

Hem tek hem de çok çekirdekli performans güncelleme sonrası güçlü şekilde etkilenmiş görünüyor ve bellek erişimi de etkilenmiş durumda. Her iki güvenlik açığı da CPU’nun önbelleğinden faydalandığından bu şaşırtmadı. Testler aynı telefonda yapıldığından, pilin durumunun performansı etkilemesi mümkün değil.

Peki sizin iPhone’unuzda durum nedir? Yavaşlama söz konusu mu?